Životopisné drama Lenin v říjnu z roku 1937 patří na českém filmovém portálu ČSFD.cz k nejhůře hodnoceným filmům. Na serveru IMDB.com, kde filmy bodují uživatelé z celého světa, má ale celkem standardní procenta. Svou roli, spíš než samotná kvalita filmu, hraje ideologie: sovětské filmy se u nás moc nenosí, podobně jako třeba východoněmecké snímky.

Opačný efekt lze pozorovat u snímků z počátku devadesátých let nebo animovaných filmů – české hodnocení filmu u nich bývá výrazně vyšší než hodnocení zbytku světa. Hodně si ceníme třeba Smrtonosnou zbraň z roku 1987 nebo Obecnou školu z roku 1991. Snad proto, že je máme spojené s počátkem svobodného objevování filmového světa.

Jak to víme? U sedmnácti tisíc nejlépe hodnocených filmů na ČSFD jsme se podívali i na konkurenční databázi IMDB. Srovnávali jsme vždy hodnocení stejného filmu na obou serverech.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Osmdesátá léta se nepovedla: u nás ani jinde

Máte pocit, že osmdesátky znamenaly pro kulturu peklo? Nejste v tom sami. Podobný pocit mají i recenzenti a uživatelé obou filmových serverů. Pokud se podíváme na průměrná hodnocení rok po roce, v osmdesátých letech je zřetelný nemalý propad. Nejde pouze o efekt normalizace – stejné filmové zoufalství zažíval i zbytek světa.

ČSFD - průměrné hodnocení podle roku

Zároveň se na grafu projevuje jistý sentiment – ať už při nadhodnocování filmů z počátku kinematografie, nebo naopak špička kolem roku 2005. Je zajímavé, že Češi i zbytek světa se na hlavních trendech shodnou, jak ukazuje následující graf.

IMDB - průměrné hodnocení podle roku

Hlavně žádná psychologie

Nejvyšším žánrem je pro Čechy dokument. Milujeme i animované filmy, film-noir nebo životopisy. Na opačném konci spektra jsou katastrofické filmy, sci-fi a horory.

Průměrné hodnocení podle žánru

Zajímavé je srovnání průměrného hodnocení žánru na ČSFD (červený sloupec) a IMDB (černý sloupec). Červené číslo nad sloupcem ukazuje rozdíl mezi oběma servery. Oproti zbytku světa nadržujeme dokumentům nebo animákům, naopak méně si ceníme psychologických filmů. Příliš nefandíme ani poetickým filmům a pohádkám. Na tom, že horor patří na konec žebříčku, se shodnou všichni.

Výsledky by snad mohly naznačovat něco o české povaze: obliba dokumentu a životopisu a zároveň odmítání psychologických a poetických filmů napovídají, že jsme spokojení v objektivní realitě, zatímco ta hůř uchopitelná, méně fyzická, nás nezajímá.

Neradi vzpomínáme

Graf průměrného hodnocení zemí ukazuje vliv ideologického vnímání. Nejlépe hodnotíme Skandinávii a jihovýchodní Asii: Japonsko, Čínu a Indii. Velký problém naopak máme s filmy bývalého východního bloku. Tři ze čtyř nejhůře hodnocených zemí jsou Sovětský svaz, Československo a východní Německo. U všech je navíc patrný náš despekt – na IMDB bývají hodnoceny výrazně lépe.

Průměrné hodnocení podle země

Objevte nepochopené filmy

V následujících dvou tabulkách najdete vždy stovku filmů s vysokým rozdílem hodnocení mezi ČSFD a IMDB. Oba seznamy jsou určeny zejména skalním příznivcům kinematografie, kteří mají rádi bizarní kousky a umějí se radovat z maličkostí. Většinou nejde o mainstreamové snímky.

Nejprve si prolistujte těmi, které mají vysoké hodnocení na ČSFD, ale svět je rád nemá.


V druhé tabulce najdete filmy, které se dobře umístily na IMDB a špatně na ČSFD.

Příští týden budeme ždímat stejná data ještě dvakrát: poprvé se podíváme, kdy byly zlaté éry různých žánrů a různých zemí, podruhé se zaměříme na hodnocení známých režisérů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist